Sedan början av maj har vi fått tillökning på Totalmedia, i form av Pernilla Lindblom som ny innehållsproducent. I och med den rekryteringen har vi blivit en kraft starkare att hjälpa våra kunder – något vi alltid vill göra på bästa sätt.
Vi har frågat Pernilla Lindblom hur hon ser på sin roll som innehållsproducent och att jobba här hos oss.
Vad får du göra i egenskap av innehållsproducent?
– Delvis är det såklart något jag kommer forma längs vägen. Men på ett övergripande plan handlar det om att jobba både praktiskt och strategiskt med marknadsföring för alla kanaler och nära våra kunder, för att skapa just den kommunikation de behöver. Mer konkret kan det vara att göra intervjuer och fota, skapa inlägg och filmer för sociala medier, ta fram digitala annonser eller grafisk design för tryck. Till exempel.
– Det kan kanske låta mycket men jag är absolut inte ensam i detta, på Totalmedia finns ett antal kollegor som är ännu mer nischade och specialiserade på flera av dessa områden. Så vi samarbetar tätt och fördelar ut uppdragen till den som löser det bäst.
Kan du berätta lite om din bakgrund och vägen hit till Totalmedia?
– Det var en ren tillfällighet att jag kom i kontakt med Totalmedia. Egentligen var jag i full färd med att starta upp eget inom kommunikation och marknadsföring. Efter 15 år som anställd i branschen, varav de åtta senaste åren tillbringades i Stockholm, var jag sugen på att satsa på en karriär hemma i Norrköpingstrakten, där jag hela tiden bott kvar.
– Då hörde Totalmedia av sig och undrade om jag var intresserad av den här tjänsten. Det lät väldigt spännande och efter att ha träffat både Jesper och Adde, som äger byrån, kändes det helt rätt att börja här.
Nu har du varit hos oss i lite drygt två veckor. Hur känns det hittills?
– Så bra! Kollegorna hälsade mig välkomna med stor värme från dag ett, och det är överlag en grym stämning på kontoret. Alla brinner för sina jobb och älskar verkligen det de gör. Det sprider en pepp och energi som är riktigt kul att ha omkring sig hela dagarna.
– Jag ser fram emot att bli riktigt varm i kläderna och snart nog kunna bidra ännu mer.
Varmt välkommen till oss, Pernilla!